Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Պետրոսյանը որպես միջազգային փորձագետ մասնակցել է 2014 թվականի դեկտեմբերի 16-ից 17-ը Վրաստանի Բաթում քաղաքում կայացած՝ Կոռուպցիայի կանխարգելում թեմայով տարածաշրջանային սեմինարին: Միջոցառման նպատակը կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում համաշխարհային և տարածաշրջանային լավագույն փորձի փոխանակումն էր՝ կոռուպցիայի կանխարգելման նախաձեռնությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով:
Սեմինարին ներկա էին 46 մասնակիցներ՝ Հարավային Կովկասի և Արևելյան Գործընկերության պետությունների՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար իրականացնող մարմինների պաշտոնյաներ և միջազգային փորձագետներ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են կոռուպցիայի կանխարգելմանը առնչվող թեմաներ, որոնք ներառում էին հայտարարագրերի և դրանց հավաստման, էթիկայի կանոնների և շահերի բախման, ինչպես նաև գործարար միջավայրի էթիկայի արդյունավետ կարգավորումներն ու համակարգերը:
Միջոցառմանը ներկայացվել են Հայաստանի կոռուպցիայի կանխարգելման կիրառվող մեխանիզմները, գույքի և եկամուտների հայտարարագրման համակարգը, շահերի բախմանն առնչվող օրենսդրությունը, հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության փորձը, էթիկայի համակարգի բացերն, ինչպես քննարկվող բարեփոխումներն ու զարգացումները:

Lilit Petrosyan, member of the Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia as an international expert participated in the regional seminar on “Corruption Prevention” organized from December 16-17, in Batumi, Georgia.
The aim of the seminar was to exchange the international and regional best practice in corruption prevention field with the aim to raise effectiveness of anti-corruption initiatives.
The event was attended by 46 participants of anti-corruption agencies of Eastern Partnership and South Caucasus countries and international experts as well as international organization representatives.
Subjects related to corruption prevention, including asset and income declarations and their verification, ethics rules and conflicts of interest, as well as effective regulations and systems of business environment ethics were discussed during the event.
Corruption prevention mechanisms in Armenia, asset and income declaration system, legislation related to conflict of interest, experience of corporation with non-governmental organizations, ethics system gaps, as well as discussed reforms and developments were presented during the event.