Հուլիսի 4-ին Երևանի Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում տեղի է ունեցել Հայաստանում հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնների վերաբերյալ բարձր մակարդակի համաժողով։
Համաժողովը համատեղ կազմակերպվել է Եվրոպայի խորհրդի և ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից՝ Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման II ձևաչափի՝ «Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում» ծրագրի շրջանակներում:
Միջոցառմանը մասնակցել է Հայաստանի հանրային կառույցների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և միջազգային դոնոր կազմակերպությունների բարձրաստիճան ավելի քան 60 ներկայացուցիչ։
Բացման խոսքով հանդես են եկել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Ալբանիայի արդարադատության փոխնախարար Ադեա Պիրդենին և ԳՐԵԿՈ-ի գործադիր քարտուղար, ԵԽ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի և համագործակցության վարչության ղեկավար Հաննա Յունկերը։
Հայկուհի Հարությունյանն իր խոսքում նշել է, որ հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոններն առաջիկա երեք ամիսների ընթացքում պետք է տեղայնացվեն բոլոր գերատեսչություններում։ Այդ նպատակով Հանձնաժողովը տրամադրելու է ուղեցույցներ և համապատասխան աջակցություն ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ միասին։
ԵՄ դեսպանը կարևորել է հանրային ծառայության բարեփոխումների և հանրային կառավարման ռազմավարության առաջխաղացման ուղղությամբ Հայաստանի պետական կառույցների հետ համագործակցությունը շարունակելու Եվրոպական միության պատրաստակամությունը։
Համաժողովն ամփոփել և լրացրել է հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնների մշակման և ընդունման գործընթացը և միևնույն ժամանակ հանդիսացել Հայաստանի բոլոր պետական հաստատություններում վարքագծի հատուկ կանոնների մշակման և ընդունման գործընթացի սկիզբը՝ հիմնվելով տիպային կանոնների վրա: Միջոցառումը տիպային կանոնների պաշտոնական հաստատմանը հաջորդող քայլ է և ընդգծում է դրա կարևորությունը՝ Հայաստանում կոռուպցիայի կանխարգելման համակարգի զարգացման գործում:
Համաժողովի ընթացքում տրվել է բոլոր հաստատությունների կողմից վարքագծի տիպային կանոնների ներդրմանն ուղղված հաջորդական քայլերի մեկնարկը, խոսվել պետական պաշտոնյաների ուղղորդման, վերապատրաստման և հանրային ծառայության բոլոր մակարդակներում բարեվարքության խթանման մասին: Այս ուղղությամբ հաջորդ քայլը կլինի պետական գերատեսչությունների կողմից վարքագծի տիպային կանոնների տեղայնացումը։
Վարքագծի տիպային կանոնների մշակումը, խթանումը և իրականացման ուղղորդումը նախատեսված է «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում՝ որպես Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պատասխանատվության մաս: Պետական պաշտոնյաների համար վարքագծի կանոնների ընդունումը Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (GRECO) կողմից առաջարկվող գործողություններից մեկն է՝ որպես պետական պաշտոնյաների բարեվարքության բարձրացման միջոց:
Հայաստանում հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնները ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի և ԵԽ ծրագրի համագործակցության արդյունքում ունեցած ձեռքբերումների մասն են, ինչպես նաև համատեղ մշակման, հանրային խորհրդակցությունների, փոփոխությունների և պաշտոնական հաստատումների երկարատև գործընթացի արդյունք, որը սկսվել է 2021 թվականին։

On July 4, a high-level Conference on the Model Code of Conduct for Public Servants in Armenia was held at the Armenia Marriot Hotel in Yerevan.
The conference was jointly organized by the Council of Europe and the Corruption Prevention Commission of Armenia in the framework of the EU/Council of Europe Partnership for Good Governance II Project on “Strengthening institutional capacities to fight and prevent corruption in Armenia”.
60 high-level representatives of key public institutions of Armenia, as well as civil society and the international donor community, attended the conference.
Chairwoman of the Corruption Prevention Commission Haykuhi Harutyunyan, Minister of Justice of the Republic of Armenia Karen Andreasyan, European Union Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin, Head of the Action Against Economic Crime Department, Executive Secretary of the Group of States against Corruption (GRECO) and Deputy Minister of Justice of Albania Adea Pirdeni delivered opening remarks at the high-level conference.
Haykuhi Harutyunyan noted in her speech that the Model Code of Conduct for Public Servants in Armenia would be localized in all departments in the next three months. The Commission will provide guidance and appropriate support together with USAID.
In her opening remarks, the Ambassador stressed the preparedness of the European Union to further cooperate with the public institutions of Armenia on the advancement of the reform processes, such as the civil service reform and the implementation of the public administration strategy.
The development, promotion and guidance of the Model Code of Conduct are envisaged in the Armenian Public Service Law as part of the Corruption Prevention Commission’s responsibility. Furthermore, the adoption of codes of conduct for public officials is one of the recommended actions by the Group of States against Corruption (GRECO) as a measure toward enhancing the integrity of public officials.
The high-level conference on the Model Code of Conduct for Public Servants in Armenia will come to conclude the process of development and adoption of the Model Code, and, at the same time, launch the process of development and adoption of specific Codes of Conduct for all Armenian public institutions, based on the model rules.
The Model Code of Conduct for Public Servants in Armenia is part of the accomplishments through the cooperation between the Corruption Prevention Commission of Armenia and the Project and the result of a long process of joint development, public consultation, modifications, and official approvals, which began in 2021.