Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը նախաձեռնել է պաշտոնատար անձանց վարքագծի օրինակելի կանոնագրքի մշակման աշխատանքներ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը շարունակում է իր աշխատանքները հանրային կառավարման ոլորտում պաշտոնատար անձանց բարեվարքությունը խթանելու ուղղությամբ: Հանձնաժողովը 2015 թվականին նախաձեռնել էր բարձաստիճան պաշտոնատար անձանց վարքագծի օրինակելի կանոնագրքի նախագծի մշակման աշխատանքներ, որոնց արդյունավետության բարձրացման նպատակով համագործակցել է միջազգային կառույցների և ոլորտի հեղինակավոր փորձագետների հետ: Մասնավորապես, Հանձնաժողովին փորձագիտական աջակցություն է տրամադրվել Եվրոպական միության և Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության համատեղ ՍԻԳՄԱ ծրագրի գործընկերների կողմից, ովքեր ծրագրով նախատեսված շարունական աջակցության շրջանակներում 2016 թվականի հունվարի 12-ին և 13-ին այցելել են Հանձնաժողով՝ քննարկելու Հանձնաժողովի կողմից մշակված օրինակելի կանոնագրքի նախագիծն ու դրա ներդրման գործողությունների ծրագիրը: ՍԻԳՄԱ ծրագրի փորձագետ Վոյտեկ Զիելինսկու և միջազգային փորձագետ Այվե Պեվկուրի հետ հանդիպման արդյունքները ամփոփելուց հետո նախատեսվում են կանոնագրքի նախագծի քննարկումներ շահագրգիռ կողմերի հետ:
Միաժամանակ, Հանձնաժողովը փորձագիտական կարծիք ստանալու նպատակով 2016 թվականի հունվարի 27-ին քննարկումներ է ունեցել էթիկայի հարցերով փորձագետներ՝ Մայնցի Յոհանես Գութենբերգի համալսարանի ֆակուլտետի դեկան Գերհարդ Քրույփի և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Հարսդորֆի հետ:

The Commission on Ethics of High-Ranking Officials continues its efforts towards promotion of high-ranking officials’ integrity in public administration sector. In 2015, the Commission initiated activities related to drafting an exemplary code of conduct for high-ranking officials and collaborated with international organizations and reputable experts of the field to increase the effectiveness of the draft elaboration process. Particularly, the Commission was provided with technical support by the experts of SIGMA – a joint initiative of European Union and the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), who, within ongoing support foreseen by the project, visited the Ethics Commission on January 12-13, 2016 to discuss the draft code of conduct elaborated by the Commission and its implementation action plan. The discussions on the draft code of conduct are intended with the interested parties after summing up the results of the discussions with SIMGA experts Wojciech Zielinski and Aive Pevkur.
At the same time, the Commission has invited Professor Gerhard Kruip, Dean of Faculty Johannes Gutenberg University of Mainz, Germany and Christopth Harsdorf, representative of German Federal Enterprise for International Cooperation to have their expert opinion on the document.