Սույն թվականի ապրիլի 14-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը Արտաքին գործերի նախարարությունում մասնակցել է Հայաստան-Եվրոպայի Խորհուրդ 2023-2026թթ․ Գործողությունների ծրագրի (ԳԾ) միջգերատեսչական կոմիտեի ամփոփիչ նիստին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵԽ 2027-2030թթ․ հաջորդ Գործողությունների ծրագիր մշակելու համար բարձր մակարդակի մտքերի փոխանակմանը։
Մարիամ Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի և կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի գործընկերներին՝ վերջին տարիների ընթացքում առկա համագործակցության և համատեղ իրականացված ծրագրերի համար։ Անդրադարձ է կատարվել վերոնշյալ համագործակցության շրջանակներում հանրային ծառայությունում բարեվարքության միջավայրի հաստատմանն ուղղված համատեղ ջանքերին, Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում համատեղ վեր հանված օրենսդրական խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին։
Մարիամ Գալստյանը հատուկ անդրադարձ է կատարել ԳՐԵԿՈ-ի շրջանակներում ներկայացված հանձնարարականների կատարման կարևորությանն ու այդ ոլորտում Հայաստանի արձանագրած առաջընթացին։
Միջոցառման երկրորդ հատվածում ներկաները քննարկել են Հայաստանի Հանրապետության հետ Եվրոպայի Խորհրդի համագործակցության հետագա հեռանկարները, մասնավորապես 2027-2030 թթ․ հաջորդ Գործողությունների ծրագրի հնարավոր առաջնահերթությունները։

On April 14, Mariam Galstyan, Acting Chairperson of the Corruption Prevention Commission, participated in the Steering Committee Meeting for the Implementation of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2023-2026, organized at the Ministry of Foreign Affairs. On the same day, the Acting Chairperson attended the High-Level Brainstorming Session on the priorities of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2027-2030.
Mariam Galstyan expressed her gratitude to the Council of Europe and representatives of its office in Armenia for cooperation and the joint programs implemented in recent years. She referred to the joint efforts within this cooperation aimed at establishing an integrity environment in the public service, as well as to the legislative issues identified in the field of corruption prevention with the support of the Council of Europe and the work carried out to address them.
Mariam Galstyan also mentioned the importance of implementing the recommendations issued within the framework of the Group of States against Corruption (GRECO), as well as the progress Armenia has achieved in this area.
In the second part of the event, participants discussed the prospects of cooperation between the Republic of Armenia and the Council of Europe, in particular, the possible priorities of the next Action Plan for 2027–2030.