Հոկտեմբերի 13-14-ին Երևանի «Բեսթ Վեսթերն Պլյուս Կոնգրես» հյուրանոցում տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, U4 նորվեգական հակակոռուպցիոն ռեսուրս-կենտրոնի և Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության հետ համատեղ կազմակերպված «Կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման իրականացում» խորագրով աշխատանքային կոնֆերանսը։
Հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել U4 նորվեգական հակակոռուպցիոն ռեսուրս-կենտրոնին և Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանությանը համատեղ կազմակերպված կոնֆերանսի և Հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցության համար։
Համաժողովին մասնակցել են պետական կառավարման համակարգի, հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Լիտվայի, Մալայզիայի և Հարավային Կորեայի ներկայացուցիչներ։ Մասնակիցները ներկայացրել են Հայաստանում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման փորձը, այս ուղղությամբ մինչև այժմ իրականացված աշխատանքները, խոսել են միջազգային փորձի և գործիքակազմերի մասին:
«Կարող եմ հեշտությամբ ընդունել այն հակափաստարկը, որ իրականության մեջ գուցե որևէ բան քաղաքացիներ տեսանկյունից դեռ չի փոփոխվել, բայց կարծում եմ, որ դա շատ բնական է և նաև իր ինքնուրույն տեղն ունեցող հակափաստարկ կարող է լինել, որովհետև նման տեսակի մասշտաբային գործընթացներն անմիջապես արդյունք չեն ունենում։ Անպես չէ, որ Հանձնաժողովը ձևավորվեց, հաջորդ պահին քաղաքացին կարող էր տեսնել արդյունքը, բայց առնվազն այն գործողությունները, որոնք կատարվել են և կատարվում են այդ ուղղությամբ, վկայում են փոփոխությունների մասին և տեսանելի կլինեն շարքային քաղաքացիների համար գոնե առաջիկա մեկ տարում»,- լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրել է Հանձնաժողովի նախագահը։
Հարցին, թե որն է ամենակոռումպացված համակարգը Հայկուհի Հարությունյանը պատասխանել է. «Ամենակոռումպացված համակարգ առանձնացնելը մեր գնահատմամբ ուղղակի միամտություն կլինի, որովհետև եթե մենք դիտարկում ենք կոռուպցիոն ռիսկերի գնատումը որպես համակարգային միջոցառում, ապա դա կիրառելի է պետական կառավարման բոլոր մարմինների՝ այդ թվում նաև տեղական ինքնակառավարաման մարմինների գործունեության շրջանակներում։ Հետևաբար՝ առանձնացնել մեկ մարմին կամ ոլորտ իսկապես միամտություն կլինի»։ Հանձնաժողովի նախագահն առանձնացնում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի և կանխարգելման մի քանի հիմնական քայլեր՝ հանրային իրազեկում, պետական կառավարման մարմիններում նոր նշանակվող պաշտոնյաների բարեվարքության ստուգում։ Կոնկրետ դատավորի, դատախազի, քննիչի թեկնածուի բարեվարքության ստուգման արդյունքում ԿԿՀ-ն հնարավորություն է ունեցել կանխելու իսկապես իր վարքագծով, նախկին աշխատանքային գործունեությամբ որոշակի խնդիրներ ունեցող այնպիսի անձանց մուտքը համակարգ, որոնց վարքագիծը կրկնվելով արդեն վեր էր ածվելու կոռուպցիայի։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում Հայաստանն ունի արդեն արձանագրված առաջին հաջողությունը՝ այն է կոռուպցիայի կանխարգելման գրեթե ձևավորված համակարգ։
«Պետական համակարգում պետք է բացահայտվեն կոռուպցիոն ռիսկերը։ Հաճախ է խոսվում այդ մասին և ասվում, որ որևէ ոլորտում առկա է, մեկ այլ ոլորտում՝ ոչ, սակայն անհրաժեշտ է ընդհանուր համակարգային մակարդակում լինի մեթոդաբանությունը, որպեսզի կարողանանք հստակ արձանագրել՝ ինչ ռիսկեր կան, որտեղ կան և ինչ է պետք անել դրանք հաղթահարելու համար»,- նշել է Հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ալեքսանյանը։
Անդրադառնալով կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման մեթոդաբանությանը՝ Լիլիթ Ալեքսանյանը նշել է, որ մեթոդաբանությունը չկա, որովհետև այսքան ժամանակ Հանձնաժողովը փորձել է հասկանալ, թե որն է այն ճիշտ մեթոդը, որով պետք է իրականացվի կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատումը։

On October 13-14, a workshop entitled “ Rolling ut corruption risk assessments” organized jointly with the Corruption Prevention Commission, U4 Norwegian Anti-Corruption Resource Center and the Embassy of Switzerland in Armenia was held at the Congres Hotel.
The Chairwoman of the Commission, Haykuhi Harutyunyan, thanked the Norwegian Anti-Corruption Resource Center U4 and the Embassy of Switzerland in Armenia for the jointly organized conference and close cooperation with the Commission.
The workshop was attended by representatives of the state administration system, non-governmental organizations, as well as the USA, Lithuania, Malaysia and South Korea.
The participants presented the experience of assessing corruption risks in Armenia, the works carried out in this direction so far, talked about the international experience and tools.
“I can easily accept the counterargument that in reality maybe nothing has changed from the point of view of citizens, but I think that it is very natural and can also be a counterargument with its own place, because such kind of large-scale processes do not have immediate results. It’s not like the Commission was formed, the citizen could see the result in the next moment, but at least the actions that were taken and are being taken in that direction are evidence of changes and will be visible to ordinary citizens at least in the next year,” Haykuhi Harutyunyan assured in a conversation with journalists.
Haykuhi Harutyunyan answered the question of which is the most corrupt system.
“In our opinion, singling out the most corrupt system would be simply naive, because if we consider the rolling of corruption risks as a systemic measure, then it is applicable in the framework of the activities of all state administration bodies, including local self-governing bodies. Therefore, it would be really naive to single out one body or sphere.”
The Chairwoman of the Commission singles out several main steps for fighting and preventing corruption: public awareness, checking the behavior of newly appointed officials in state administration bodies.
As a result of checking the integrity of a candidate for a specific judge, prosecutor, investigator, the Commission had the opportunity to prevent the entry into the system of such persons who really have certain problems with their behavior and previous work activities, whose behavior would already turn into corruption if repeated.
In the fight against corruption, Armenia has already recorded its first success: it is an almost formed system of prevention of corruption.
“The risks of corruption in the state system should be revealed. It is often talked about and it is said that it is present in one area and not in another area, but it is necessary to have the methodology at the general system level in order to be able to clearly record what risks there are, where they are and what needs to be done to overcome them,” said a member of the Commission Lilit Aleksanyan.
Turning to the corruption risk assessment methodology, Lilit Aleksanyan noted that the methodology does not exist, because for so long the Commission has tried to understand what is the correct method by which the corruption risk assessment should be carried out.