Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը հյուրընկալվել է 1inTV-ի տաղավարում:
2023 թվականի հունիսի 30-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հանրությանը կներկայացնի դատավորների գույքի, եկամուտների, շահերի, ծախսերի և փաստացի նրանց կողմից տնօրինվող գույքի վերաբերյալ վերլուծության արդյունքները:
«Մոտ 7000-ից ավելի հայտարարագիր է ստուգվում, ինչը բավականին մանրակրկիտ գործընթաց է: Ուսումնասիրությունները բացառապես իրականացնում է Հանձնաժողովը: Բոլոր այն դեպքերում, երբ Հանձնաժողովը հանգում է եզրակացության, որ անձի մոտ ձեռք բերված գույքի, եկամտի, շահերի, ծախսերի և փաստացի օգտագործվող գույքի մասով առկա են որոշակի անհամապատասխանություններ, Հանձնաժողովը հարուցում է վարչական և միաժամանակ կարգապահական վարույթ և դրա վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար նյութերն ուղարկում ԲԴԽ»:
Անդրադառնալով «Հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոններ»-ի նախագծին՝ Հանձնաժողովի նախագահը նշել է. «Նախագծի հաստատումից հետո յուրաքանչյուր գերատեսչություն պետք է հաստատի տեղային կոնկրետ գործնական կանոններ՝ օգտվելով այն օրինակներից, որոնք առաջարկում է Հանձնաժողովը:
Նախագծի նպատակն է ձևավորել հանրային ծառայողի օրինական, բարեվարք կերպար, որը գիտակցում է հանրային շահը որպես առավելագույն շահ, հարգում է քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, և իր ամենօրյա գործով ծառայում է այդ իրավունքների և ազատությունների պահպանմանն ուղղված պետական քաղաքակաանությունն անաչառ, հավասար սկզբուքներով իրականացնելուն:
Հանձնաժողովի համար հիմնական գործընկերը քաղաքացին է, որովհետև մենք աշխատում ենք քաղաքացու շահի տեսանկյունից: Պետք է ձևավորվի այն ընկալումը, որ պաշտոնատար անձն ավելի շատ է ենթակա սահմանափակումների, որովհետև նա ուղղակիորեն կարող է ասոցացվել պետական իշխանության հետ: Հուսով եմ՝ առաջիկայում կհասնենք դրան»:

Haykuhi Harutyunyan, the Chairwoman of the Commission, was hosted by 1inTV.
On June 30, 2023, the CPC will present to the public the results of the analysis of judges’ property, income, interests and expenses.
“More than 7,000 declarations are being checked, which is a rather detailed process. The studies are carried out exclusively by the Commission. In all cases when the Commission concludes that there are certain inconsistencies in the property, income, interests, expenses, the property actually used by the person, the Commission initiates administrative (at the same time disciplinary proceedings) and sends the materials to the Supreme Judicial Council for a decision.”
Referring to the draft “Model rules of conduct for public servants”, the Chairwoman of the Commission noted. “After the approval of the draft, each agency should adopt specific local practice rules, using the examples provided by the Commission.
The aim of the project is to create a legitimate, moral image of a public servant who realizes the public interest as the highest interest, respects the rights and freedoms of the citizen, and In his daily work he serves the implementation of the state policy aimed at the protection of those rights and freedoms with impartial, equal principles.
The main partner for the Commission is the citizen, because we work in the interests of the citizen. The perception must be formed that the official is more restricted because he or she can be directly associated with the state power. I hope we will achieve that in the near future. “