Վարչությունն իր խնդիրների կենսագործման նպատակով իրականացնում է հետևյալ գործառույթները`
1) մշակում է ուսումնական հաստատություններում կոռուպցիայի և կոռուպցիայի կանխարգելման վերաբերյալ ֆորմալ և ոչ ֆորմալ կրթական ծրագրեր.
2) համապատասխան կրթական ծրագրերի իրականացման նպատակով` մշակում է ուղեցույցներ, ուսումնաօժանդակ նյութեր, պարբերական խորհրդատվական զեկույցներ, իրականացնում վերապատրաստումներ մանկավարժների շրջանում.
3) Հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների հետ համագործակցությամբ մշակում է պետական պաշտոնատար անձանց և հանրային ծառայողների վերապատրաստումների տարեկան ծրագիրը, ժամանակացույցը և ներկայացնում է Հանձնաժողովի հաստատմանը.
4) Հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների հետ համագործակցությամբ իրականացնում է պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների շրջանում հայտարարագրերի լրացման, հայտարարագրման համակարգի վերաբերյալ դասընթացներ.
5) Հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների հետ համագործակցությամբ մշակում է շահերի բախման վերաբերյալ վերապատրաստման կրթական ծրագիրը, համակարգում է դրա իրականացումը.
6) մշակում է կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում հանրային իրազեկման և հաղորդակցության ռազմավարությունը, դրա իրականացման գործողություների ծրագիրը և ներկայացնում է Հանձնաժողովի հաստատմանը.
7) ապահովում է կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում հանրային իրազեկման և հաղորդակցության ռազմավարության, դրա իրականացման գործողությունների ծրագրի կիրարկման համակարգումը…
Ավելին՝ Կանոնադրությունում:
Վարչության գործունեությունը համակարգում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Արամայիս Փաշինյանը:

Head of the department
1. Develops formal and informal educational programs on corruption and its prevention in educational institutions;
2. For the implementation of these educational programs, it develops guidelines, teaching materials, periodic advisory reports, and conducts training sessions for educators.
3. In collaboration with the Commission’s professional subdivisions, develops the annual training program and schedule for public officials and civil servants and submits them for the Commission’s approval;
4. In collaboration with the Commission’s professional subdivisions, conducts training sessions on completing declarations and the declaration system for state and local self-government bodies.
5. In collaboration with the Commission’s professional subdivisions, develops an educational training program on conflicts of interest and coordinates its implementation;
6. Develops a public awareness and communication strategy in the field of corruption prevention, along with an action plan for its implementation, and submits it for the Commission’s approval.
7. Ensures the coordination of the implementation of the public awareness and communication strategy in the field of corruption prevention, as well as the action plan for its execution…
More details can be found in the Charter.
The activities of the department are coordinated by the member of the Corruption Prevention Commission, Aramayis Pashinyan.