Հանրային ծառայողների վարքագծի վերահսկողության վարչություն
1) հետևում է անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների, վարքագծի կանոնների, շահերի բախման կարգավորումների, ինչպես նաև նվերների ընդունման սահմանափակումների պահպանմանը.
2) ապահովում է ազդարարների, թեժ գծերի միջոցով տեղեկատվության ստացումը, դիմումների և գրությունների ստացումը, մամուլի հաղորդագրությունների ստացումը և իրականացնում է դրանց հիման վրա ուսումնասիրություններ.
3) իրականացնում է անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների, վարքագծի կանոնների, շահերի բախման, նվերների ընդունման ինստիտուտների շուրջ առկա թե՛ հայաստանյան, և թե՛ միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրություն և տեղայնացում, մշակում և Հանձնաժողովի հաստատմանը ներկայացնում այդ ինստիտուտների կատարելագործմանն ուղղված միջոցառումների և փոփոխությունների նախագծեր, ինչպես նաև ապահովում է այդ միջոցառումների և փոփոխությունների իրականացումն ու գործարկումը.
4) մշակում և Հանձնաժողովի հաստատմանն է ներկայացնում հանրային ծառայողների վարքագծի տիպային կանոնագիրքը և դրա մեկնաբանությունների ուղեցույցը և պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնագիրքը, վարքագծի կանոնների կիրառման ուղեցույցերը.
5) մշակում է հանրային ծառայողների վարքագծի ոլորտային կանոնագրքերի մշակման և կիրարկման ուղեցույցը.
6) մշակում է հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնագիրքը.
7) վերահսկում է Հանձնաժողովի կողմից վարքագծի կանոնների, անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների, շահերի բախման կարգավորումների խախտումների վերաբերյալ կազմված եզրակացություններով սահմանված պահանջների և առաջարկների իրականացումը…
Ավելին՝ Կանոնադրությունում:
Վարչության գործունեությունը համակարգում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ՝ Արմեն Մարուխյանը:

Head of the department
1. Ensures the adherence to incompatibility requirements, other restrictions, behavioral rules, regulations on conflicts of interest, as well as limitations on the acceptance of gifts.
2. Ensures the receipt of information through whistleblowers, hotlines, receiving applications and letters, and obtaining press releases, and conducts studies based on them.
3. The administration conducts a study and localization of both national and international best practices regarding incompatibility requirements, other restrictions, behavioral rules, conflict of interest, and the acceptance of gifts, and develops and submits to the Commission proposals for improvements and changes to these institutions. It also ensures the implementation and operationalization of these measures and changes.
4. The administration develops and submits to the Commission the model code of conduct for public servants along with its explanatory guide, as well as the code of conduct for state officials, and guidelines for the application of these conduct rules.
5. The administration develops guidelines for the formulation and implementation of sectoral codes of conduct for public servants.
6. The administration develops the code of conduct for state officials.
7. The administration monitors the implementation of the requirements and recommendations outlined in the conclusions regarding violations of conduct rules, incompatibility requirements, other restrictions, and conflict of interest regulations as determined by the Commission…
More details can be found in the Charter.
The activities of the department are coordinated by the member of the Corruption Prevention Commission, Armen Marukhyan.